13.2.2018 - 15:35

Iš riebalų pagamino tiek degalų, kiek pakaktų keturiolikai kelionių aplink pasaulį

Nurimus šventiniam šurmuliui suskaičiuoti socialinės akcijos rezultatai pralenkė visas prognozes: net 145 tūkst. Suomijos namų ūkių atidavė 44 tūkst. kilogramų riebalų, likusių po šventinio kumpio kepimo. Šios atliekos buvo panaudotos aplinkai draugiškų degalų gamybai.

Aplinką tausojantys Suomijos gyventojai jau antrus metus per didžiąsias metų šventes jungėsi prie kampanijos „The Ham Trick“ ir po vaišėms skirtų patiekalų kepimo likusius riebalus atidavė ekologiškų degalų gamybai. Šiemet prie iniciatyvos prisidėjo per 145 tūkst. namų ūkių – keturis kartus daugiau negu pernai. Iš viso surinkta apie 44 tūkst. kilogramų riebalų, kurie bus panaudoti „Neste MY“ dyzelinui gaminti. Iš tokio kiekio riebalų pagamintų degalų užtektų net keturiolikai kelionių aplink pasaulį.

„Pernai „Ham Trick“ kampanijoje dalyvavo 40 tūkst. Suomijos namų ūkių – tai buvo malonus siurprizas. Šiais metais, užsibrėžę tikslą atliekas surinkti iš 100 tūkst. namų ūkių, manėme, kad šiek tiek pervertiname savo galimybes. Vis dėlto, rezultatai mus tiesiog pribloškė! Žmonių noras ir pastangos tik įrodo, kad atliekų perdirbimas Suomijoje labai vertinamas“, – teigia Osmo Kammonen, „Neste“ vyresnysis viceprezidentas, atsakingas už ryšius su visuomene ir rinkodarą. 

Norintys prisidėti prie iniciatyvos, galėjo lengvai tai padaryti – visoje šalyje buvo net 150 riebalų surinkimo punktų. Didžiojoje dalyje jų talpos buvo beveik pilnos. 

Riebalų likučiai perdirbimo gamykloje taps „Neste MY“ dyzelinu. Tai – iš atsinaujinančių šaltinių gaminamas dyzelinas, kuris, palyginti su įprastu (iš naftos pagamintu) dyzelinu, nulemia iki 90 proc. mažesnes CO2 emisijas. Šiam dyzelinui gaminti gali būti naudojami ir riebalų, taukų ar kepimui panaudoto aliejaus likučiai. 

Dyzelinas iš atsinaujinančių šaltinių gaminamas pagal Suomijoje užpatentuotą NEXBTL (angl. – Next Generation Biomass to Liquid) technologiją. Jis gali būti pilamas į bet kurio automobilio baką, taip pat gali būti įprasto dyzelino sudėtinė dalis.

„The Ham Trick“ – vienintelė tokia kampanija pasaulyje, o ją įgyvendinant iš viso bendradarbiauja 14 organizacijų. Prasidedant kampanijai organizatoriai skaičiavo, kad prie jos prisijungus 100 tūkst. namų ūkių labdarai bus surinkta 20 tūkst. eurų. Kadangi tikslas pasiektas su kaupu, nepasiturinčias šeimas globojančią labdaros organizaciją pasieks 25 tūkst. eurų.