18.11.2015 - 17:37

Ekspertų patarimai: kaip sutaupyti degalų ir tausoti aplinką

Laikantis pagrindinių ekonomiško vairavimo taisyklių galima apsaugoti automobilį nuo gedimų, iki 20 proc. sumažinti degalų sąnaudas, o tuo pačiu – neigiamą įtaką aplinkai. Kaip rodo šalies vairuotojų nuomonės tyrimo rezultatai, tausojančiai vairuoti stengiasi jau beveik ketvirtadalis jų.

Ekonomiško ir tuo pačiu ekologiško vairavimo kultūra, kuomet važiuoti siekiama taupiai, saugiai ir tausojant aplinką, kilusi iš Skandinavijos šalių. Lietuvoje šių taisyklių jaunuosius vairuotojus mokyklos moko jau kelerius metus – pastangos duoda pastebimų rezultatų.

„Vertinant atlikto tyrimo duomenis galima pastebėti, kad vis daugėja transporto priemonių savininkų, teikiančių prioritetą tausojančiam vairavimui. Rūpindamiesi automobiliu į šias svarbias taisykles jau atsižvelgia 24 proc. šalies vairuotojų“, – sako Audrius Miežys, bendrovės „Neste Lietuva“ Mažmeninės prekybos skyriaus vadovas.

Pasak jo, tyrimo duomenys parodė, kad ekonomiškai vairuoti, kuomet užtikrinamas eismo saugumas, tausojamas automobilis, mažinamos degalų sąnaudos ir įtaka aplinkai, stengiasi 25 proc. vyrų ir 22 proc. moterų. Tausojančiai vairuojantys dažniau teigė jaunesni, neseniai vairuoti pradėję, nei vyresni tyrimo dalyviai.

Kaip sako vairavimo mokyklos „Dorkanas“ vairuotojų mokytojas Darius Kanapinskas, atsižvelgiant į pagrindinius ekonomiško vairavimo principus, galima padidinti saugumą kelyje, apsaugoti automobilį nuo gedimų, sutaupyti degalų ir tuo pačiu sumažinti poveikį aplinkai.

Saugiai = taupiai

Pasak vairuotojų mokytojo, vairavimo stilius turi įtakos bent penktadaliui degalų sąnaudų – nuolat skubant ir rizikuojant jos neabejotinai bus didesnės, nei važiuojant ramiai ir saugiai.

„Kelių eismo taisyklėse rekomenduojama distancija nuo priekyje važiuojančio automobilio yra bent dvi sekundės kelio, tačiau aš siūlau pasilikti bent tris ar keturias sekundes, be abejonės įvertinant meteorologines eismo sąlygas ir esant galimybei išnaudoti automobilio inerciją“, – sako D. Kanapinskas.

Dažnai manoma, kad automobilis mažiau degalų sunaudoja važiuojant laisva (neutralia) pavara. Tačiau iš tiesų riedėti rekomenduojama tada, kai pavara įjungta. Būtent tada automobiliui beveik nereikia degalų, jis važiuoja stabiliai.

Techninės būklės svarba

Vairavimo mokyklos „Dorkanas“ vairuotojų mokytojo D. Kanapinsko teigimu, vairavimo ekonomijai itin svarbi ir transporto priemonės techninė būklė. Jeigu automobilis kruopščiai prižiūrėtas, degalų sąnaudos bus mažesnės, tačiau jeigu laiku nepakeisti eksploataciniai skysčiai, filtrai, sudilusios automobilio detalės – sąnaudos bus didesnės.

Automobilio padangų slėgį vairuotojų mokytojas rekomenduoja tikrinti bent kartą į mėnesį ir prieš kiekvieną ilgesnę kelionę. Jei padangų slėgis neatitinka rekomendacijų, degalų sąnaudos gali padidėti bent 4 proc.

Sunaudojamų degalų kiekį išpūsti gali ir tokie prietaisai kaip radijo imtuvas ar kondicionierius. Taip pat – nesant būtinybės automobilyje vežiojami sunkūs daiktai.

Degalų įtaka

Taupyti bei tausoti aplinką siekiantiems vairuotojams patariama atidžiai rinktis degalus. Jų sąnaudos, pasak D. Kanapinsko, priklauso ir nuo rūšies – dyzelino ilgų kelionių metu dažniausiai sunaudojama mažiau nei benzino.

Be to, Lietuvos rinkoje jau yra naujos kartos degalų, gaminamų pagal patentuotą NEXBTL technologiją – iš biomasės. Toks dyzelinas labiau tausoja automobilį, jo sąnaudos, o tuo pačiu ir poveikis aplinkai būna mažesnis.

Tyrimą apie automobilių vairuotojų įpročius bendrovės „Neste Lietuva“ užsakymu atliko komunikacijos planavimo agentūra OMD. Tyrimo metu internetu buvo apklausti 904 18-50 metų amžiaus automobilius vairuojantys respondentai.

Apie „Neste“

„Neste Oil“ yra didžiausias Lietuvoje automatinių degalinių tinklas, kurį sudaro 66 degalinės. UAB „Neste Lietuva“ atstovauja Suomijos korporacijai „Neste“, kurios veikla apima naftos ir atsinaujinančių energijos šaltinių perdirbimą, didžiausią dėmesį skiriant gamtą tausojančių aukštos kokybės degalų gamybai. Korporacija yra pasaulyje pirmaujanti dyzelino iš atsinaujinančių šaltinių gamintoja. Jos naujos kartos dyzelinu „Neste Pro Diesel“ prekiaujama Suomijoje ir Lietuvoje.

„Neste“ yra įrašyta į pasaulinį tvarumo indeksą „Dow Jones“, be to, jau kelerius metus iš eilės yra tvariausių pasaulyje įmonių šimtuke. „Neste Oyj“ akcijos yra įtrauktos į NASDAQ OMX Helsinkio biržos sąrašą. Visose savo veiklos srityse „Neste“ siekia pirmauti kokybišku klientų aptarnavimu, aukštos kokybės naftos produktais bei pasiekimais ekologijos srityje.

„Neste“ veikia daugiau nei 14 pasaulio šalių, joje dirba apie 5000 žmonių. 2014 m. korporacijos pardavimai siekė 15 mlrd. eurų. Daugiau informacijos: www.neste.lt, www.neste.com

Apie vairavimo mokyklą „Dorkanas“

Vairavimo mokykla „Dorkanas“ veiklą pradėjo 1998 m. „Dorkanas“ yra viena iš Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacijos steigėjų, narė, nuolat teikianti pasiūlymus ir pastabas dėl Kelių eismo taisyklių. „Dorkanas“ ruošia A, A1, A2, B, BE, C, CE ir D kategorijų kelių transporto priemonių vairuotojus. Daugiau informacijos: www.dorkanas.lt

Išsamesnės informacijos teiraukitės
Laura Gabrilavičiūtė
Ryšių su visuomene agentūra „Nova media“
Tel. +370 620 50997